top of page

Mi mit jelent?

Mielőtt edzésmódszert vagy konkrét edzőt keresel, érdemes elolvasnod az alábbiakat:

            Személyi edzés

 

Az edződ jellemzően csak rád figyel, csak veled foglalkozik.

 

Alapvetően ez a legdrágább és egyben a leghatékonyabb módszer céljaid elérésére.

 

Ha fontos számodra a költségkeret és nem idegenkedsz attól, hogy másokkal edzél, akkor lehetőséged van 2-3 fős csoportban történő edzésre is.

 

Ez jóval költséghatékonyabb, mégis megvan a kellő figyelem az edző részéről.

            Testépítés

 

A testépítő edzés progresszív súlyzós edzésből áll. A testépítők célzottan edzik egyes izomcsoportjaikat, hogy ott megfelelő növekedést érhessenek el, de nem az a céljuk, hogy minél nagyobb súlyt mozgassanak meg, hanem az, hogy a megedzett izmot minél jobban leterheljék. A súlyzós edzés kategóriáját tekintve az anaerob mozgásformák, azon belül is anaerob állóképesség fejlesztő mozgásformák közé tartozik.

 

Ezáltal nagyban különbözik az erőemeléstől vagy a súlyemeléstől, mert bár első látásra ezek hasonló sportok, azonban ezekben a sportágakban a minél nagyobb súly leküzdése a cél, a technikával és az izmok összehangolt munkájával, miközben a testépítls során egy adott izmot edzünk csak arra koncentráltan.

            Csoportos edzés

 

Csoporttól és edzéstípustól függően akár 5-10 fő is részt vesz az edzésen.

 

 

A csoport miatt a tapasztaltabbak is segítik a kezdőket.

 

Ideális, ha nagyon kevés költségkerettel szeretnél edzeni, de mégis profi irányítás mellett. Könnyen lehet új barátokra is szert tenni.

 

 

            Vállalati edzés

 

Hasonló, mint a csoportos edzés, azzal a különbséggel, hogy a csoporton belül csak a munkatársaiddal edzel.

 

Remek lehetőség a munkahelyi stressz levezetésére akár munkaidőben, akár munkaidőn túl. Ez csak a vállalati döntéshozótól függ.

 

Minden edzésről ÁFA-s számla biztosított, szerződéssel, teljesítési igazolással, igény szerint fotó dokumentációval is.

 

            Súlyzós edzés

 

Az edzés lényege, hogy stimuláljuk az izmokat arra, hogy tápanyagokat vegyenek fel. Az edzésterhelés hatására az éppen edzett izomban található szénhidrátok (glikogén) kiürülnek, mert ezt használjuk üzemanyagnak, valamint a fehérjeszerkezet sérül. Így az izomban fehérje- (aminosav) és glikogénhiány lép fel. Edzés után azonnal elkezdődik a tápanyagok felvétele, ezért nagyon fontos megfelelően táplálkozni. A terhelés hatására az izom kompenzál, több tápanyagot vesz fel, mint amennyit leadott. Minél több tápanyag van az izomban (minél több fehérje épül be, és minél több szénhidrátot tárol) annál nagyobb lesz az izom. Ehhez a terhelést hosszú távon növelni kell – egyre nagyobb súly, nagyobb intenzitás. A testépítők edzése edzettségi szinttől függően heti egy vagy kétszeri edzését engedi meg az izmoknak. Az edzésprogramok eszerint vannak elosztva. Hetente 3-4-5, versenyzői szinten 6 napot edzenek úgy, hogy napi 1-2-3 izomcsoportot mozgatnak meg. Az edzés a közhiedelemmel ellentétben nem tart órákig, egy megfelelően – kevés pihenővel – végzett edzés 45-90 perc időtartamú.

            Étkezés és pihenés

 

A testépítő sport nem működik megfelelő táplálkozás nélkül. A testépítők megfelelő étrendje alapvető még hobbi szinten is.

 

A testépítés szintén fontos tényezője a pihenés: mind az edzésmódszereket, mind az életmódot úgy kell alakítani, hogy az izmok regenerálódni tudjanak. Enélkül nem lehetséges a fejlődés.

 

Az edzés mikrosérüléseket és tápanyaghiányt idéz elő az izmokban. Az izmok igyekeznek tápanyagot felvenni (fehérjéket és szénhidrátokat) és kompenzálnak: több tápanyagot vesznek fel, mint amit leadtak, ezáltal az izomsejtek mérete nő. Ehhez megfelelő mennyiségű pihenésre (alvás) és regenerációs időre van szükség, tehát egy izmot nem lehet minden nap edzeni, hanem megfelelő regenerálódási időt hagyva kell az edzésprogramot megszerkeszteni.

            Edzési ciklusok

 

A testépítők két ciklusban edzenek: 1. tömegnövelés, és 2. szálkásítás, szakszerűbben „diétás ciklus”. A tömegnövelés során igen nagy mennyiségben visznek be szénhidrátokat és nagy mennyiségű, de a diétához képest kevés fehérjét. A diéta során ez az arány megfordul, lecsökken a szénhidrát és növekszik a fehérje mennyisége. Az edzés a közhiedelemmel ellentétben nem változik. Tömegnövelés során igyekeznek a lehető legnagyobb súlyt használni – de nem a súly összmennyiségére, hanem az izmot érő terhelésre koncentrálva. (Hiába bicepszezik valaki kétszer akkora súllyal, ha nem a bicepsze, hanem a háta és a válla dolgozik kiváltva a bicepsz munkáját). Ún. „szálkásító” edzés nincs. Régebben tartotta magát az a tévhit, hogy kevés súllyal, sok ismétlést végezve lehet zsírt égetni, de ez egy nem állja meg a helyét. Ha a terhelést csökkentjük, testünk érzékeli, hogy nincs szükség akkora izomra és leépíti. Így ezzel a módszerrel csak izmot veszítünk, ahelyett, hogy zsírt veszítenénk. Bár kétségkívül, diétás időszakban, vagy esetlegesen már verseny előtti időszakban, az edzések intenzitása nem viszonyítható a tömegnövelési időszakban végzett edzéssel. A szervezet legyengültebb, és kisebb súlyokkal tudunk csak edzeni. A diétás periódusban ún. aerob edzést kell végezni, amely alkalmas a zsír eltüntetésére.

            Anaerob edzés

 

Az anaerob mozgás az a folyamat, melynek során a test számára a mozgáshoz szükséges energia előállításához nem áll rendelkezésre elegendő oxigén, és így nem képes az oxigén segítségével a rendelkezésre álló energiatartalékok (szénhidrát, zsírsavak) lebontásával ATP-molekulákat létrehozni, melyek az izmok összehúzódásáért felelősek, ezért a tartalék ATP-molekulák, majd a szénhidrátok anaerob lebontásával kénytelen fedezni ezt a szükségletet. Ennek melléktermékeként (az oxigénhiány következtében) savasodás lép fel az izmokban, emiatt és az ATP-molekulák elhasználódása miatt pedig ez a típusú mozgás csak rövid ideig tartható fenn (izombukásig vagy kifulladásig), viszont a pihenők közbeiktatásakor a szervezet újra feltölti az ATP raktárakat, elkezdi lebontani a tejsavat, és a mozgás megismételhető lesz, de a fáradás következtében a terhelés időtartama és intenzitása csökken. A folyamatos súlyzós edzés fejleszti az ilyen irányú állóképességet.

            Aerob edzés

 

AOlyan mozgásforma, amely egyszerre mozgatja meg a nagy izmokat – a láb mindenképpen a mozgás alapja – de alacsony intenzitással, ezáltal nem okoz az izmokban a súlyzós edzéshez hasonló terhelést, glikogénürülést stb. A folyamat lényege az egyenletes, monoton edzés, például tempós gyaloglás, egyenletes terheléssel. Ilyenkor nagyon hamar átáll a test arra, hogy a zsírokat használja energiaforrásnak, mert van idő arra, hogy az amúgy időigényes aerob folyamatokat a zsírok zsírsavakká bontását stb. elvégezze, mivel nincs hirtelen, gyors, intenzív izommunka. A terhelést úgy kell beállítani, hogy ne legyen a pulzus magas, max. 130, mert a magasabb pulzus már átesik kardió tartományba. Ez a zsírégető edzés. Aerob edzés a gyaloglás gépen vagy gyalog, a futás (az edzetteknek, akinek nem emelkedik meg a pulzusa), ellipszistréner, bicikli, stb..

Ha mindezeken átrágtad magad, akkor láthadot, hogy ezeket az edzésformákat nem célszerű egyedül elkezdened, mivel több kárt okozhatsz magadnak, mint hasznot. Az edzést mindenképpen olyan személlyel kezd el aki tapasztalt az adott edzésformák művelésében, akár versenyzői múltja, akár edzői képzettsége okán.

 

Vannak képzett személyi edzők és vannak eredményes sportolók. Az edzők edzéstervet készítenek és ügyelnek arra, hogy betartsd. A sportolókkal együtt tudsz edzeni. Ha sportolóval edzel, számíts arra, hogy előbb utóbb hasonló formád és alakod lesz, mint neki. 

 

Fontos szempont a szimpátia és a közös érdeklődési kör. Mert hetente 3-5 alkalommal együtt kell eltölteni 1-1,5 órát. Jó hangulatban, beszélgetve, nevetgélve észre sem fogod venni milyen gyorsan elrepül az idő.

 

Először mindenképpen menj le a terembe, figyeld meg, hogyan tartja az edzést a kiválasztottad és csak utána tedd le mellette a voksodat, különben mindig kibúvókat fogsz keresni önmagad részére, hogy miért nincs kedved vagy időd lemenni edzeni.

 

Jó edzést és eredményes fejlődést kívánunk!

Aromaterápiás masszázs

 

Az aromaterápiában a masszázs során az illóolajok behatolnak a testbe és fokozzák azok gyógyító hatását. A masszázskezelés önmagában is alkalmas az izmok ellazítására, elősegíthetjük vele a vér és nyirok szabadabb áramlását, ezen kívül megnyugtatja az elménket is. Népszerű aromák: citrom és narancs, borsmenta, méz-csoki-fahéj, paprika.

Cellulit masszázs-köpölyözés-tekercselés

 

A Cellulit masszázs elősegíti, hogy a felhalmozódott nyirok a salakanyaggal együtt a nyirokcsomókon keresztül a véráramba jusson és kiürüljön, így megszabadítva a zsírsejteket a méreganyagtól. Valamint ez a masszázs hihetetlen módon meggyorsítja az anyagcsere folyamatokat a vérkeringést, és a szövetek frissítését a szervezetben. Elősegíti az új kollagén termelést, ami a szövetek feszesítését fokozza. Természetesen speciális krémekkel fokozzuk a hatást.

Reuma masszázs

 

AA javallatok legfontosabb és legszélesebb területét képezik. E betegségnél fellépő fajdalom és a szöveti elváltozások jól befolyásolhatók masszírozással. Sok esetben a masszázs hatására alábbhagy a fajdalom. A nagy ízületek arthrózisánál gyakran csak a masszírozással érünk el hosszabb távú fájdalomcsillapítást. Herbert Krauss szerint a "lágyrész reumaizmus" leghatékonyabb gyógymódja a masszírozás .

Méz és csoki kényeztető masszázs

 

A mézes masszázs segít kihozni a nyirkokon és megnyílt pórusokon keresztül a salakanyagot, és a bőrt selymessé, bársonyossá teszi.

UV MENTES BARNULÁS

 

Ha kerülnöd kell a napot, vagy az UV fényt, vagy csak szeretnél gyorsan szép barna lenni, bőröd egészségének megőrzése mellett is lehetsz napbarnított egész évben! Napozás helyett próbáld ki az az UV mentes barnulást.

bottom of page